5850 авторів і 31 редактор відповіли на 28952 питання,
розмістивши 29771 посилання на 8900 сайтів, приєднуйтесь!


«Хороший» і «поганий» холестерин - ЛПНЩ і ЛПВЩ.

РедагуватиУ обранеДрук

Хороший і поганий холестерин

Холестерин міститься в кожній тваринній клітині, і без нього неможливо наше існування. Його найважливіша функція - надання міцності клітинних мембран. Також без нього неможливий синтез деяких гормонів, вітаміну Д і багато іншого.

Холестерин не розчинний у воді, тому в організмі його не можна зустріти на самоті, він пересувається за допомогою різних білків. Комплекси, що виходять в результаті такого з'єднання, називаються ліпопротеїнами. Вони мають сферичну форму - всередині знаходиться холестериновий ефір і тригліцериди, а оболонка складається з білка.

Будова холестерину ЛПНЩ:

Ліпопротеїни низької щільності

Холестерин ЛПНЩ і холестерин ЛПВЩ

Ось ці самі ліпопротеїни і ділять холестерин на «поганий» і «хороший». Тобто розподіл відбувається залежно від того, у складі якого ліпопротеїну знаходиться холестерин (він сам скрізь однаковий).

Ліпопротеїни ділять на два види - ЛПНЩ (ліпопротеїни низької щільності) і ЛПВЩ (ліпопротеїни високої щільності). Перші «погані», а другі «хороші».  

ЛПНЩ переносить холестерин від печінки до клітин. Причому цей тип переносить більшу частину (близько 70%) холестерину. І це не тільки не небезпечно, а необхідно! Але в ході транспортування ЛПНЩ можуть «втрачати» холестерин, і з нього утворюються бляшки на стінках судин.

ЛПВЩ забирає холестерин у клітин і переносить в печінку, звідки він видаляється у вигляді жовчі. Крім того, «хороші» ліпопротеїни забирають холестерин із стінок судин, тобто перешкоджають утворенню бляшок.



Крім цих двох видів в організмі існують і інші ліпопротеїни:

ЛПДНЩ (дуже низької щільності) - з них у печінці і виходять ЛПНЩ;

ЛППП (проміжної щільності) - продукт метаболізму ЛПДНЩ, їх дуже мало.

Ще ліпопротеїни класифікуються за розміром, фізико-хімічними властивостями, складом. Але в ці нетрі я не полізу, а наведу краще порівняльну таблицю характеристик ЛПНЩ і ЛПВЩ.

Характеристики ЛПНЩ іЛПВП

Скільки має бути «поганого» і «хорошого»?



Про норму холестерину я вже докладно написав тут. Для наочності давайте приведу норми ще раз:

Холестерин ЛПНЩ: до 2,6 ммоль / л;

Холестерин ЛПВЩ: 1,0-1,3 ммоль / л (для чоловіків) і 1,3-1,5 ммоль / л (для жінок).

Але ось на що хочу звернути увагу. Поняття «норма» для ЛПНЩ і ЛПВЩ не дуже коректно, тому що багато залежить від чинників ризику серцевих захворювань (спадковість, ожиріння, наявність гіпертонії, діабет, куріння).

Чим більше у вас факторів ризику, тим нижче має бути рівень «поганого» холестерину і вище рівень «хорошого».

Також у цих норм є ще деякі «підводні камені». Наприклад, якщо у людини рівень «поганого» холестерину високий і в той же час рівень «хорошого» вище норми. Тоді не можна з упевненістю стверджувати, що його здоров'я в небезпеці.

Для таких випадків вчені розробили простий метод оцінки, заснований на співвідношенні ЛПНЩ і ЛПВЩ. Про нього я писав у статті «Коефіцієнт атерогенності». Але тут знову таки потрібно пам'ятати про фактори ризику.

Так чи поганий «поганий» холестерин?

Наостанок хочу поділитися ще деякими міркуваннями, що стосуються зв'язку атеросклерозу і холестерину.

У 1912 році російський академік Анічков вимовив фразу «Без холестерину немає атеросклерозу!». Такий висновок він зробив, провівши експеримент на кроликах. Їх насильно годували жирною їжею, і всі вони померли від атеросклерозу. Після цього довгий час весь холестерин вважався небезпечним для здоров'я серця.

У 1985 році американські вчені отримали Нобелівську премію за відкриття ЛПНЩ і ЛПВЩ. З тих пір вважається, що причина атеросклерозу - це ліпопротеїни низької щільності, а не весь холестерин.

Сьогодні можна почути про частинку під назвою «липопротеин (а)». Це частинка, схожа з ЛПНЩ, але має додатковий білок. Деякі медики (Матіас Рат) стверджують, що саме вона причина захворювання, а не ЛПНЩ.

Також є думки, що холестерин взагалі мало впливає на розвиток атеросклерозу. Про це я пізніше напишу в статті «Причини атеросклерозу».

На цьому закінчимо розмову про «поганий» і «хорошого» холестерину. Наступного разу читайте про причини, через які він може бути підвищений. Якщо цікаво, то вводите свій e-mail у формі нижче і нові статті самі будуть приходити вам на пошту.


РедагуватиУ обранеДрук

Схожі питання


Увага, тільки СЬОГОДНІ!
» » » «Хороший» і «поганий» холестерин - ЛПНЩ і ЛПВЩ.