5850 авторів і 31 редактор відповіли на 28952 питання,
розмістивши 29771 посилання на 8900 сайтів, приєднуйтесь!

Фази сну. Швидкий і повільний сон

РедагуватиУ обранеДрук

Фази-сну

Дорогі друзі, не побоюся сказати, що сьогодні ви прочитаєте дуже корисну і цікаву статтю. Якщо ви не знаєте що таке фази сну, швидкий і повільний сон, то ви зробите для себе невелике відкриття.

Чи бувало у вас таке, що ви пізно лягли і рано встали, але при цьому відчуваєте себе легко і бадьоро? І, навпаки, ви проспали довше, ніж зазвичай, але прокидаєтеся розбитим і млявим? Здається, що це не логічно! Чому так виходить? У сьогоднішній статті ви знайдете відповідь на це питання.

Але про це трохи пізніше :) Почнемо з того, що весь сон ділиться на два принципово різних види - це повільний сон і швидкий сон. У свою чергу, повільний сон ділиться на 4 фази. Виходить, що всього розрізняється 5 фаз сну.

Повільний сон

1-а фаза

Також вона називається стадією дрімоти. Для неї характерно обдумування і переживання проблем, що виникли протягом дня. Мозок по інерції намагається знайти вирішення завдань, над якими він працював, перебуваючи в стані неспання. Людина може бачити образи, які реалізують рішення проблеми.
У моєму житті часто були випадки, коли я засинав, розмірковуючи над якоюсь задачею. Іноді відбувалося так, що я прокидався хвилин через 10 і відчував, що знайшов рішення. При цьому я зовсім не пам'ятав подробиць, але точно пам'ятав, що відповідь була знайдена.

2-я фаза

Відбувається подальше зниження м'язової активності, пульс і дихання сповільнюються. Мозок поступово перестає працювати. Для цієї стадії характерні короткі спалахи слухової чутливості. Кілька разів на хвилину людина перебувати в стані, коли його дуже легко розбудити.

3-тя фаза

Є перехідною. Відмінності між третьої та четвертої фазами сну полягає в кількості дельта-коливань. Але в такі подробиці ми вникати не будемо.



4-я фаза

Характеризується найбільш глибоким сном. Вважається найбільш важливою, оскільки в цей час мозок отримує самий повноцінний відпочинок і відновлює свою працездатність. У четвертій фазі сну людини складно розбудити. Випадки розмови уві сні або лунатизму відбуваються саме в цей фазі.
Перші дві фази вважаються поверхневим повільним сном, а другі дві - глибоким. Повільний сон ще називається ортодоксальним сном або non-Rem; сном.

Швидкий сон (Rem; сон)

Ця стадія ще називається БДГ-сном (від англ. rapid eye movements, що означає «Швидкі рухи очей»). Як ви вже здогадалися, для швидкого сну характерні прискорені руху очних яблук під закритими століттями - це є першим принциповою відмінністю від повільного сну.

Другим відміну є те, що у фазі швидкого сну мозок зовсім не відпочиває, а навпаки, активізується. Підвищується також частота серцевих скорочень, але при цьому великі м'язи повністю розслаблені.

А найцікавіше, що у фазі швидкого сну людину розбудити найскладніше, хоча його стан найбільш наближене до стану неспання. Тому швидкий сон ще називають парадоксальним.

Не зовсім зрозуміло призначення швидкого сну. Існують кілька припущень з цього приводу:

1. У стадії швидкого сну мозок розкладає по поличках отриману інформацію.
2. Мозок аналізує умови навколишнього середовища, в яких знаходитися організм і виробляє стратегію адаптації. Непрямим підтвердження цього судження є той факт, що у новонароджених швидкий сон складає 50%, у дорослих - 20-25%, у літніх людей - 15%.



Але є один факт, який не викликає суперечок - в швидкому сні до нас приходять найяскравіші сновидіння! В інших стадіях сни теж присутні, але вони розмиті і ми дуже погано їх пам'ятаємо. Вчені також стверджують, що сон добре запам'ятається вам, тільки якщо ви прокинетеся у фазі швидкого сну.

Послідовність стадій сну

Сон починається з 1-ї фази, яка триває приблизно 10 хвилин. Потім послідовно йдуть 2-а, 3-тя, і 4-я фази. Потім у зворотному порядку - третій, 2-а і настає фаза швидкого сну. Всі разом вони утворюють цикл, який повторюється 4-5 разів за ніч.

При цьому змінюється тривалість різних фаз від циклу до циклу. У першому циклі швидкий сон зовсім короткий, більший час займає глибокий повільний сон. А ось в останніх циклах глибокого сну може зовсім не бути. Зазвичай один цикл складає 90-100 хвилин.

А тепер найцікавіше. Від того, в якій фазі сну ви прокинетеся, залежить ваше самопочуття. Самим невідповідним для пробудження є глибокий сон. Прокинувшись з глибокого сну, ви будете почувати себе розбитим.

Найкраще прокидатися після закінчення фази швидкого сну, тобто на початку першої або другої фази. Прокидатися з швидкого сну чомусь теж не рекомендують.
Тепер у вас напевно виникло питання про те, як же зробити так, щоб прокинутися в потрібній фазі. Питання дійсно цікавий, тому одна з найближчих статей буде присвячена саме цій темі. А що б її не пропустити, ви можете підписатися на оновлення блогу.

Висловлю лише одну думку з цього приводу. Як вже було сказано, в стадії глибокого сну людини досить складно розбудити. Тому, якщо ваш сон переривається природним способом, а не дзвінком будильника, то ви, швидше за все, прокинетеся в потрібній фазі.

Тепер трохи про важливість швидкого і повільного сну. Деякі вчені говорять про те, що швидкий сон - це пережиток минулого, нібито він не потрібен людині, так само як і апендикс.

На користь цього твердження наводяться такі факти (курсивом мої коментарі):

Якщо примусово обмежувати тривалість сну, то тривалість глибокої фази сну практично не змінюється, мозок скорочує в першу чергу тривалість швидкого сну.

Але ж це лише доводить, що глибокий сон важливіший, ніж швидкий - не більше!

Були проведені досліди, коли людей протягом двох тижнів повністю позбавляли швидкого сну. При цьому стан здоров'я їх не погіршувався.

Два тижні це не так вже й багато, якщо врахувати, що деякі люди можуть стільки часу прожити взагалі без сну.

А от інші вчені проводили досліди на щурах. У результаті через 40 днів без швидкого сну щури гинули.

До чого це я? Та до того, що процес сну - це зовсім мало вивчене явище. Вченим-СОМНОЛОГІЯ в майбутньому належить знайти відповіді на безліч спірних питань.
Ну а нам необхідно піклуватися про свій сон і вести здоровий спосіб життя :)


РедагуватиУ обранеДрук

» » » Фази сну. Швидкий і повільний сон